Възстановяване на плодородието на почвата с Био Шанс
След като попаднат в почвата, хуминовите киселини започват да работят за възстановяване на плодородието на почвата – активират почвения хумус и свързват вредните вещества. При редовно използване се постига възстановяване на продородието на почвата.
Как влияе на почвата обработката с течния био тор от торф Био Шанс?
- предотвратява деградацията.
- подобряват структурата на почвата.
- намалява процесите на ерозия.
- осигурява постепенно натрупване и възстановяване на хумуса.
- ускорява почвеното възстановяване и плодородието на горния слой.
- подобрява водния баланс, повишава пропускливостта и показателите за задържане на вода.
- активира поглъщането на хранителни вещества от почвата: N, P, K, Cu, Zn, Mn, B, Fe, Mo, Mg, Ca, Sе.
- повишават катионния обмен на почвата.
Кога Био Шанс е особено подходящ за възстановяване на плодородието на почвата?
- алкални почви с ниско съдържание на желязо.
- песъчливи, глинести почви с ниско органично вещество (хумус).
- кисели, подзолисти почви с ниско съдържание на хумус.
- солени почви (солени блата).
- варовити почви.
ОЩЕ ПОЛЗИ
Дългогодишната и прекомерна употреба на химически торове и препарати води до изтощение на почвите и изобилстващи вредни отлагания и тежки метали.
Обработването на почвата в ПРЕДСЕИТБЕНИЯ ПЕРИОД с Био Шанс почиства от отлагания, тежки метали и радионуклеиди, увеличава съдържанието на хумус и регулира по естествен път нивото на Ph.
Употребата на Био Шанс води до намаляване на мобилността на тежките метали. Подвижността на медта се намалява с 15%, на цинка с 50%, на оловото с 25%, на кадмия с 15%.
Био Шанс се използва и за дезоксидация на почвата. След употребата му почвената киселинност намалява средно с 0,3-0,5 рН точки. Съдържанието на подвижни калиеви съединения се увеличава с 30-40% (в някои случаи и с 90%), съдържанието на мобилен фосфор се увеличава с 20-40%, общото съдържание на азот се увеличава с 20-30%.
При третиране СЛЕД ЖЪТВА с Био Шанс, биологично активния му състав, чрез съдържащите се в него микроорганизми и ензими, се свързва с и активира автохтонните бактерии в почвата, което катализира естествения процес на разграждане на целулозните остатъци от културата-предшественик.