We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Usefull links

Свържете се с нас

БИО ШАНС - Добре дошли при нас.
Здравето на овошките зависи от хуминовото подхранване

Здравето на овошките зависи от хуминовото подхранване

Хуминовото подхранване и внасянето на фулвинова киселина е и косвено, и пряко свързано със здравето и с растежа на овошките.

Структурата на хуминовите и фулвиновите киселини включва цяла гама биологично активни вещества:  протеин – 7-8%, фибри 12-13%, въглехидрати – над 50%. Те са съпътствани от минерали и незаменими елементи за растежа и регенерацията на клетката като азот (N), фосфор (P), калий (K), желязо (Fe), мед (Cu), цинк (Zn), магнезий (Mg) и изключително редкия елемент природен селен (Se).

Хуминовите и фулвиновите киселини осигуряват важни микорелементи и поддържат живота на  полезните микроорганизми в почвата,  влияят върху структурата й, върху плодородието й и имат влагозадържащ капацитет при засушаване.


Имат способността да транспортират хранителни вещества към корените

Заради органичния си състав хуминовите и фулвиновите киселини се окисляват естествено, което им дава нетен отрицателен заряд. Много от хранителните вещества в почвата – магнезий, калций, желязо и други минерали от микроелементи, са положително заредени. При внасянето в почвата на хуминови и фулвинови киселини тези хранителни вещества се активират и се свързват с молекулите на хуминовите и фулвиновите киселини. Следващият етап е транспортирането им до кореновата система на растението. Така положителните йони на полезните микролементи, свързани чрез хуминовите киселина се поглъщат от растението. Този „капацитет за обмен на катиони“ е уникална и изключително полезна характеристика на хуминовите и фулвиновите киселини. Без него много хранителни вещества, дори да са внасяни допълнително, остават пасивни и на практика циркулират около растенията без да могат да попаднат в тях.

Важни са преките ефекти, които се наблюдават при листно пръскане на овошни дървета с хуминови и фулвинови киселини.

 


Започват на клетъчно ниво и включват промени
в метаболизма на самото растение

След навлизането им в растителните клетки, настъпват няколко биохимични промени в мембраната и различните цитоплазмени компоненти. Те имат пряко отношение към здравето и делимостта на самата клетка. Обгръщайки клетъчната мембрана, хуминовите и фулвиновите киселини създават защитна ципа, която предотвратява навлизането на вредни вещества и патогени в клетката. В същото време пропускливостта на мембраната за жизненоважни полезни вещества се увеличава. Този избирателен механизъм на действие на хуминовите и фулвиновите киселини, които „преценяват“ кои вещества са добри и кои лоши за клетката, дават основание на учените да търсят форма на специфичен клетъчен интелект в тях.

Редица изследвания със семкови, костилкови и черупкови насаждения, водят до заключението, че при третиране на почвата и листно влагане се постига:

– изграждане на здрава и по-разклонена коренова система на овошките;

– укрепване и добра височина на стеблото на младите фиданки;

– развитие на здрави клони и листна маса;

– чрез хуминовото подхранване се постига по-висок процент на  задържане на младите завръзи. Това има отношение към по-добрия добив. Известно е, че при семковите овощни има нормално плододаване, ако са задържани 10-15% от цветовете. При костилковите, говорим за добро плододаване, ако 15-20% от цветовете се задържат и образуват зрели плодове. При черешата и вишната е необходимо да се запазят най-малко 50% от цветовете.

– по-бърза адаптация при промени в атмосферните условия – студ, прекомерна влажност или суша. При висока норма на валежи хуминовите киселини не позволяват прекомерно хидратиране в периода след опрашване и формиране на младите плодови завръзи. Това се дължи, на свойството им да действат като адаптоген за клетката при суша, прекомерна влажност и замръз.

–  оптимално плодообразуване. Хуминовите и фулвиновите киселини имат роля в увеличаването на размера и масата на плодовете, както и при оформянето на семената и костилката. Наедряването на плодовете зависи от много фактори. Решаващи са навременно торене, напояване и опазване на листната маса от вредители. Използването на хуминови и фулвинови киселини чрез напояването, оптимизира усвояването на полезните вещества. При едновременно влагане на хуминови кисулини при пръскане с препарати за растителна защита, овошките много бързо преодоляват химическия стрес.

– при узряването хуминовото подхранване киселини насърчават естествените биохимични промени в плодовете. Това води до характерните за отделните сортове цвят, аромат и естествени вкусови качества.

Био Шанс е един от продуктите на българския пазар, богат на хуминови и фулвинови киселини с висока концентрация. Той е биологично чист течен извлек с висока микронизация.  Перфектно смесим е със всички препарати за растителна защита.

Фазите на третиране и нормите на влагане на Био Шанс при овошки може да видите в следните линкове:

ЧЕРЕШИ, ВИШНИ, ПРАСКОВИ, КАЙСИИ, НЕКТАРИНИ

ЯБЪЛКИ, КРУШИ, СЛИВИ, ДЮЛИ

ЧЕРУПКОВИ ПЛОДОВЕ – ОРЕХИ, БАДЕМИ, ЛЕШНИЦИ

Тук може да се запознаете със съдържанието на активни вещества в Био Шанс