We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Usefull links

Свържете се с нас

БИО ШАНС - Добре дошли при нас.
Разсад се отглежда като бебе – с чиста храна, на малки порции и по график

Разсад се отглежда като бебе – с чиста храна, на малки порции и по график

Отново сме в сезона на подготвянето на разсад. Повечето земеделски стопани правят това от години, някой по семейна традиция, други за личното стопанство, а за трети – това е бизнес.

Силен и здрав разсад – как да го отгледаме?
Важни са много фактори:
  • Подбор на семена и почвена подложка;
  • Спазване на температурни режими и влажност, които варират при различните култури;
  • Стриктен график на сроковете, съобразен с климатичните и температурните условия, както и със съоръженията за отглеждане – на закрито или на открито;
  • Подходяща хранителна среда.
Тук ще се спрем на графика и хранителната среда и важността им за отглеждане на здрав разсад.

При графика е важно да следим следните ключови етапи за разсада:

  • Етап на покълване на семената.

Ето продължителността му при най-популярните култури.

пипер – 5-7 дни; краставици – 3-7 дни; патладжан – 5-10 дни; тикви, тиквички и патисони – 3-10 дни; домати – 6-10 дни; целина – 7-14 дни; салати – 4-8 дни.

  • Етап на развитие преди засаждане.

Не трябва да се допуска „прерастване“ на разсада, защото това ще доведе до по-дълго време за прихващане и възстановяване на растенията при постоянно засаждане.

За някои зеленчуци този период е следния: домати – 55-60 дни; патладжан – 65-70 дни; зеле – 50-55 дни; целина – 60-80 дни; пипер – 50-70 дни.

Имайки предвид, че най-подходящия период за постоянно засаждане в стопанството на открито е в началото на май, можем да изчислим кога е добре да сложим разсад при отделните култури.

Ако например, на доматите им трябват най-много 70 дни, за да преминат през двата етапа, а времето за постоянно засаждане е определено за началото на май, то може да се изчисли, че подходящият график на слагане на разсада е около 20 февруари.

Изборът на време за слагане на разсада е важен, за да може по-късно растението при засаждане да се прихване по-бързо и да се възстанови по-безболезнено.

Има обаче още един фактор, който може да гарантира устойчивостта на растенията при постоянно засаждане. Това е хранителната среда. Каквато и подложка да сте избрали за разсада, е важно с какво ще го храните и защитавате.

Разсадът се отглежда като бебе – с чиста храна и на малки порции.

Първо: Използвайте биостимуланти от органичен произход!

Нали и нашите бебета ги захранваме с истинска храна, за да растат здрави и силни? Химически синтезираните биостимуланти първоначално могат да окажат добър ефект върху разсадите в парника. Те обаче няма да им дадат устойчивост и сила, от която ще имат нужда при по-нататъшното си развитие и плододаване. На всеки се е случвало току-що закупените разсади да започват да клюмат още при транспортирането им, а след засаждане много от тях да не се хванат.

Второ: Биостимулантът трябва да съдържа достатъчни количества макро- и микроелементи и други вещества за растежа на подрастващите растения.

Грешна практика е да се акцентира с по-ударни количества само на някой от тях. Младият организъм на растението има нужда от всичко, но в неголеми количества.

Трето: Биостимулантът трябва да е лесен и удобен за употреба.

Накупуването на 5,6 или 10 различни препарата, всеки със своите предимства води до един голям недостатък. Смесването на отделните препарати в определени пропорции и внасянето им в точно определен момент, затруднява работата на агрономите и земеделците. Това увеличава риска от допускане на грешка при дозиране, смесване или пропускане на подходящия момент за внасяне.

Органичните хуминово-фулвинови торове Bio Chance и Bio Chance Professional са най-добрият избор на биостимулант за отглеждането на разсади.

Произведени по иновативна технология, Bio Chance и Bio Chance Professional са екстрахирани концентрати на хуминови и фулвинови киселини. Плюсът е, че в състава им има богат биологичен комплекс от органични макро- и микроелементи, автохтонни бактерии, ензими и фитохормони. Течните хуминовофулвинови торове Bio Chance са микронизирани до максимална големина на частиците 50 µ. Това гарантира пълноценното им усвояване дори и от най-младите растения и високата степен на взаимодействие с други вещества.

Вижте колко лесно се третират разсадите с тях:

Подсилване на почвено-торфена смес с Bio Chance

1000 мл. Bio Chance се нанасят или се наливат равномерно в бъркачка за почвено-торфена смес с обем 200-300 л.

Обработка на семена за разсад

Подготовка на разтвор: 20-25 мл. Bio Chаnce се разтварят в 1 л. вода

С готовия разтвор семената могат да се обработят по избор на един от трите метода:

  1. Чрез предварително овлажняване: 1 кг. семена се овлажняват чрез фино разпръскване на 15-20 мл. от готовия разтвор, не по-рано от 1-2 дни преди засяване
  2. Чрез накисване в маточен разтвор: 1 кг. семена се поставят в марля и накисват в 1 л. готов маточен разтвор, не по-рано от 2-3 дни* преди засяване.
  3. Чрез напръскване на семената в гнездата (мързеливия метод) – след полагане на семената в гнездата или съд с почвено-торфена смес направете по 2-3 впръскания в гнездо. Ако използвате широк съд, пръскайте равномерно до умерено намокряне на почвената покривка върху семената. Не оставяйте оголени семена над повърхността!
  • Останалия разтвор се използва на нанасяне чрез фино разпръскване върху тарелките с разсад през 10-12 дни до показване на кълна над повърхността.
  • Ако вече сте положили семената в почвено-торфена смес, може направо да прибегнете към фино пръскане.
По време на вегетация на разсада

Подготовка на разтвор: 40-50 мл. Bio Chance се разтварят в 15-20 л. вода

Начин на прилагане: листно и/или чрез капково напояване (фертигация).

Фази на прилагане:  Еднократно, при поява на 1-ви-3-ти лист.

**При влагане чрез капково напояване дозата може да бъде завишена с 50 до 100 %

 Използването на органичните хуминово-фулвинови торове Bio Chance и Bio Chance Professional на видимо по-добър резултати и силен и здрав разсад:
  • растения със здрава и стабилна коренова система,
  • повече и по-здрави коренови разклонения и капиляри
  • равномерна и хармонична листна корона
  • здраво стебло за добро прихващане