Все повече учени по света класифицират хуминовите киселини като стимулатори на растежа. Те се съдържат в естествени образувания като торф, сапропел, хумусна почва, лигнит и други. Структурата на хуминовите киселини включва цяла гама биологично активни вещества: протеин – 7-8%, фибри 12-13%, въглехидрати – над 50%, минерали и незаменими елементи за растежа и регенерацията на клетката като азот (N), фосфор(P), калий(K), желязо( Fe), мед (Cu), цинк(Zn), магнезий(Mg) и изключително редкия елемент селен(Se).
На ниво клетка, след като попаднат в жив организъм – на растение или животно, хуматите се присъединяват към работата му на клетъчно ниво. Обгръщайки клетъчната мембрана, те създават защитна ципа, която предотвратява навлизането на вредни вещества и патогени в клетката и я снабдява с хранителни вещества. Хуматът лесно взаимодейства с клетки дори на повърхността на организма (чрез листата на растенията и кожата на животните).
В почвата, хуматът активира почвения хумус, свързва вредните вещества и при редовно използване служи за възраждане на естественото плодородие на почвата.